Opet nestala prekrasna plaža u Irskoj koja se čudesno pojavila nakon 34 godine

ODJEDNOM se pojavila, očarala je sve stanovnike pa opet iščeznula. Plaža koja se stvorila na irskoj obali 2017., nakon što nije postojala pune 34 godine, ponovno je nestala, piše The Guardian.
Zimske oluje odnijele su sav pijesak plaže u naselju Dooagh koje se nalazi na otoku Achill, ostavljajući samo grubi kamen kao podsjetnik da ono što priroda daje može i oduzeti.
Oluje odnijele pijesak
“Bio je niz oluja”, rekao je Seamus Molloy iz kompanije Achill Tourism. “Oluja Ali teško je pogodila plažu u rujnu kada su golemi valovi dolazili s obale.“
Molloy je pretpostavio da će plaža opet nestati jer je pijeska bilo sve manje i manje, a u posljednjih mjesec dana sasvim je nestao.
Plaža u Dooaghu dugačka je 200 metara, a proteže se između plaže u Keelu i Keemu. Prvi put je nestala tijekom zimskih oluja 1984. godine.
No, 34 godine kasnije plima koja se pojavila oko Uskrsa 2017. godine ponovno ju je počela obnavljati te su stotine tona pijeska počele prekrivati stijene. Lokalno stanovništvo je bilo oduševljeno tim procesom, ali i svjetski mediji poput BBC-ja, CNN-a, Fox Newsa i sličnih koji su redovito o tome pisali. Čak su počeli dolaziti i autobusi puni turista, poglavito Kineza, koji su došli vidjeti ovu začuđujuću prirodnu pojavu stvaranja plaže.
Otok s brojnim prirodnim ljepotama
Achill, koji broji 2.440 stanovnika, najveći je irski otok, na kojem se nalaze močvare, litice i plaže. Postoji most koji ga povezuje s kopnom.
Ljepota i netaknuta divljina otoka privukli su i inspirirali mnoge umjetnike i pisce. Tako je romanopisac Graham Greene krajem 1940-ih boravio u tradicionalnoj kamenoj kućici u selu Dooagh koju je unajmila njegova djevojka, Catherine Walston. Navodno je napisao dijelove romana Srž stvari i Pali idol dok je boravio na tom otoku.
Heinrich Böll, njemački nobelovac, živio je na Achillu 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, a njegova bivša kućica sada ugošćuje mnoge pisce.